Name: [17459] Django Türkiye
Member: 83 months
Authored: 10 videos

DjangoTurkiye.com Windows vs Ubuntu Programların Karşılaştırılması [ID:1570] (1/1)

in series: DjangoTurkiye.com Windows vs Ubuntu Programların Karşılaştırılması

video tutorial by Django Türkiye, added 08/09

(Showmedo is undergoing major changes. To report any problems viewing the videos please email us and include browser and OS specifics. Cheers - Kyran.)

Merhaba arkadaşlar ben Muslu YÜKSEKTEPE

Bu videomuzun konusu Ubuntu - Windows karşılaştırılmasında program alternatifleri

Daha önceden de anlattığım gibi Linuxte; Sürücü, Virüs, Disk birleştirme, Sürekli yeni donanım satın almak gibi dertleriniz yoktu.

Ayrıca; Güvenlik duvarı, Ücretli yamalar veya güncellemeler, Lisans doğrulama, Aktivasyon ve Sistemi yoran gereksiz araçlar gibi dertlenirde olmuyor.

Linuxu seçmek isteminizin bir kaç sebebi ise:

İşletim sisteminize neden 300$ ödeyesiniz ki? Belki de ben Windows'a para ödemedim ki diye düşünüyorsunuz. Emin misiniz? Eğer bilgisayarınız bir Windows kopyasıyla geldiyse, o zaman para ödemişsinizdir, aldığınız yer size aksini söylese de... Windows lisansı yeni aldığınız bir bilgisayarın fiyatının yaklaşık dörtte birine denk gelir. Sonuç olarak Windows’u yasal olmayan yoldan almadıkça, kesinlikle ödeme yapıyorsunuz. Microsoft parasını nereden kazanıyor sanıyorsunuz? Oysa ki Linux tamamen ücret ödemeden sahip olunabiliyor...

Özgürlük için! Peki özgürlük denince ne anlıyoruz? Yarın Microsoft'un yok olduğunu düşünün (tamam, yarın olmasa da 5-10 yıl sonra). Veya birden Windows'un ya da Office'in lisans fiyatını birden üç katına çıkardığını düşünün. Microsoft'a bağımlıysanız, yapacak bir şeyiniz yok. Siz (veya şirketiniz) sadece bu şirkete, bu yazılıma bel bağlamış durumdasınız ve o olmadan işlerin yürümesini sağlayamazsınız (işletim sistemi olmadan bilgisayar ne iş yapabilir ki?). Bu ciddi bir sorun değil mi?

Yeni bir yazılım mı gerekli? Linux onu sizin ayağınıza getirir. Eğer bir Windows yazılımı kuracaksanız, büyük ihtimalle şu yolu izlersiniz:

 1. İnterneti araştırarak sizin için uygun yazılımı bulmak.
 2. O uygulamayı edinmek için uygun siteyi bulmak.
 3. Belki de bir ücret ödemek.
 4. Yazılımı indirmek.
 5. Kurulumunu yapmak.
 6. Virüs varmı kaygısı yaşamak
 7. Ba

Got any questions?

Get answers in the ShowMeDo Learners Google Group.

Video statistics:

 • Video's rank shown in the most popular listing
 • Video plays: 1 (since July 30th)
 • Plays in last week: 0
 • Published: 84 months ago

Thank-yous, questions and comments

If this video tutorial was helpful please take some time to say thank-you to the authors for their hard work. Feel free to ask questions. Let the author know why their video tutorial was useful - what are you learning about? Did the video tutorial save you time? Would you like to see more?

You may also want to see our ShowMeDo Google Group to speak to our active users and authors.

Your email address will not be published.

Show some quick comments >>
All comments excluding tick-boxed quick-comments

Showmedo is a peer-produced video-tutorials and screencasts site for free and open-source software (FOSS)- with the exception of some club videos, the large majority are free to watch and download.

how to help » about » faq »

Educating the Open-source Community With Showmedo

Although as important as the software it supports, education and documentation are relatively neglected in the Open-source world. Coders love to code, and explaining how best to use or improve the software tends to be deferred or even sidelined.

At Showmedo we believe the community can play a vital role here and also say thanks for the tools and software that make our lives easier. If you have a piece of software you love or a programming langugage you are enthusiastic about, why not make a screencast showing others how to use it? All the stuff you wish you'd been told, the tips, tricks, insights that would have saved you time and frustration.

Screencasting is easier than you think, and we're happy to help you. You can emailus for advice or just use some of the how-to screencasts on the site. This screencasting learning-pathis a good place to start.

Kudos and Thanks for Django

Recommended Videos

Content

Feedback

Showmedo's development is fairly rapid and bugs will inevitably creep in. If you have any problems please drop us a line using the contact address below. Likewise, any suggestions for improvements to the site are gratefully received.

feedback@showmedo.com