Name: [17459] Django Türkiye
Member: 83 months
Authored: 10 videos

DjangoTurkiye.com Ubuntu Nedir? Neden Ubuntu? Windows vs Ubuntu Karşılaştırılması [ID:1564] (1/1)

in series: DjangoTurkiye.com Ubuntu Nedir? Neden Ubuntu? Windows vs Ubuntu Karşılaştırılması

video tutorial by Django Türkiye, added 08/09

(Showmedo is undergoing major changes. To report any problems viewing the videos please email us and include browser and OS specifics. Cheers - Kyran.)

Bence, insanlar özgür ya da bedava olduğu için değil, Windows'ta olmayan güzel özellikleri sayesinde Linux'a geçecekler. İşte size Linux'un neden daha iyi olduğunun birkaç kanıtı!

Virüsleri unutun.

System Message: WARNING/2 (<string>, line 5)

Block quote ends without a blank line; unexpected unindent.

Linux akıllı bir yetkilendirme yönetimi kullanır. Windows (ve her yüklediğiniz program) sistemde istediğini yapabilme yetkisine sahiptir. Şimdi bir düşünün, siz sistem klasörüne gidip o dosyaları silebiliyorsanız, diğer programlar da bunu yapabilir, ve her şeyi berbat edebilir. Linux buna izin vermez.

Sürücüleri unutun

System Message: WARNING/2 (<string>, line 9)

Block quote ends without a blank line; unexpected unindent.

Linux ayrı sürücülere ihtiyaç duymaz. Tüm sürücüler Linux çekirdeğiyle birlikte, sistemin temeliyle beraber gelir. Bu her dağıtımda böyledir.

Dijital hayatınızda parçalanmalar mı var ?

System Message: WARNING/2 (<string>, line 12)

Block quote ends without a blank line; unexpected unindent.

Şimdi sabit diskinizin içinde milyonlarca çekmeceyle bir dosya dolabı olduğunu hayal edin. Her çekmece sadece belli bir miktar veri içerebilir.

Erkeğin stratejisi şudur: Bir dosya kaldırıldığında çekmeceleri boşaltır ve her yeni dosyayı çekmece büyüklüğünde parçalara bölerek ilk uygun çekmeceden itibaren rastgele yerleştirir.

Kadının farklı bir yöntemi vardır: Bitişik çekmeceleri bir kağıda not alır. Yeni bir dosya geldiğinde, elverişli uzun bir çekmeceler dizisi için elindeki listeyi araştırır ve işte burası dosyayı yerleştireceği yerdir.

Windows ilk yöntemi kullanır, Linux ise ikincisini. Windows'u kullandıkça dosyalara erişim hızınız yavaşlayacak, Linux'u kullandıkça ise bu hız artacaktır.

Windows'unuz neden gün geçtikçe yavaşlar?

System Message: WARNING/2 (<string>, line 23)

Block quote ends without a blank line; unexpected unindent.

Şu sözü mutlaka birçok kez duymuşsunuzdur "Bilgisayarım ağırlaşmaya başladı, baştan kuracağım". Windows'u baştan kurmak sorunu çözer... bir dahaki sefere kadar. Windows birçok tasarım hatasına sahiptir. Bu da onun gittikçe yavaşlamasına neden olur ve uzun süre kullanılmasını engeller.

Birçok insanı Linux'a geçmeye ikna ettim, aynı zamanda Windows

Got any questions?

Get answers in the ShowMeDo Learners Google Group.

Video statistics:

  • Video's rank shown in the most popular listing
  • Video plays: 0 (since July 30th)
  • Plays in last week: 0
  • Published: 83 months ago

Thank-yous, questions and comments

If this video tutorial was helpful please take some time to say thank-you to the authors for their hard work. Feel free to ask questions. Let the author know why their video tutorial was useful - what are you learning about? Did the video tutorial save you time? Would you like to see more?

You may also want to see our ShowMeDo Google Group to speak to our active users and authors.

Your email address will not be published.

Show some quick comments >>
All comments excluding tick-boxed quick-comments

Your video has been edited. This is an automatic post by ShowMeDo.


Your video has been edited. This is an automatic post by ShowMeDo.


Showmedo is a peer-produced video-tutorials and screencasts site for free and open-source software (FOSS)- with the exception of some club videos, the large majority are free to watch and download.

how to help » about » faq »

Educating the Open-source Community With Showmedo

Although as important as the software it supports, education and documentation are relatively neglected in the Open-source world. Coders love to code, and explaining how best to use or improve the software tends to be deferred or even sidelined.

At Showmedo we believe the community can play a vital role here and also say thanks for the tools and software that make our lives easier. If you have a piece of software you love or a programming langugage you are enthusiastic about, why not make a screencast showing others how to use it? All the stuff you wish you'd been told, the tips, tricks, insights that would have saved you time and frustration.

Screencasting is easier than you think, and we're happy to help you. You can emailus for advice or just use some of the how-to screencasts on the site. This screencasting learning-pathis a good place to start.

Kudos and Thanks for Django

Recommended Videos

Content

Feedback

Showmedo's development is fairly rapid and bugs will inevitably creep in. If you have any problems please drop us a line using the contact address below. Likewise, any suggestions for improvements to the site are gratefully received.

feedback@showmedo.com